Galda dekorācijas vs. Ēdiens

9 ēdieni uz galda. Galds lūst. Vietas nav. Pārēšanās. Izmētāti šķovēti kāposti, sabiruši zirņi uz sarkanā galdauta un pierijušies brālēni un māsīcas. Cik pazīstama situācija, vai ne? Ak šie jaukie kopā būšanas svētki, kad galerts jau tiek vārīts nedēļu pirms Ziemassvētkiem.

Jā, saprotu, ka ēdiens latviešiem ir kopā būšana. Ēdiens ir mīlestība. Ēdiens ir svētki. Ēdiens ir VISS. Bet itin viegli var mainīt šo paradumu. Protams, ir ļoti grūti ieskaidrot omītei, ka “Paldies, bet šogad necep tos trīs dažādos cepešus vai triljons pīrādziņus”.

Šogad vēlos pievērst lielāku uzmanību galda dekorācijām nevis ēdienam. Nu tā, lai ir estētiski un skaisti. Citādāk tiešām vienmēr visi atnāk un dodas mājās pilni kā svētku zosis.
Tā, lai galda dekorācijas aizņem lielāko daļu no vietas, kas paredzēta ēdienam. Acīm baudāmi un vēderam prieki, jo tas netiks piestumts ar kartupeļu kalniem.

Vecās labās vīna glāzes. Der ne tikai kā puķu podi, vāzes, svečturi, bet arī lieliska dekorācija, kurā sabērt maza izmēra apaļās eglīšu mantiņas vai, piemēram, brūklenes un glāzi piepildīt ar ūdeni, vēl var ielikt ūdenī plošku. Vīna glāzēm nav obligāti jābūt vienādām. Mākslinieciskā nekārtība dažreiz ir tik skaista.
Foto:Pinterst.com
Vecmāmiņas dāvātos kristāla traukus un vāzes var pielietot tikpat skaisti, cik vīna glāzes. 

Foto:Pinterst.com




Šī emuāra populārākās ziņas

Kur liksim sveces, ja mājās nav svečturu?

Patiesība par 6 minūtēm un 365 dienām

Adventes vainagu Bums